قیمت ورق و انواع آن را بشناسید

قیمت ورق

کمتر کسی را می توانید پیدا کنید که چیزی از ورق فولادی یا ورق فلزی نشنیده باشد احتمالاً نام ورق سیاه ورق st37 و یا ورق st52 را نیز شنیده باشید در ادامه به این موضوع می پردازیم و در مورد قیمت ورق سیاه بیشتر توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

ورق سیاه چیست

به ورق های فولادی از جنس st37 معمولی که به روش نورد گرم تولید می شوند ورق سیاه گفته می شود در ادامه می خواهیم دو نوع ورق گرم اس تی ۳۷ و اس تی ۵۲ را معرفی کرده با هم مقایسه کنیم و در مورد کاربرد ها و مزایای آنها صحبت کنیم. قبل از هر چیزی می‌خواهیم در مورد نماد st بیشتر توضیح دهیم

قیمت ورق

در نامگذاری فولادها بر اساس استاندارد های جهانی این نماد را برای فولادی به کار می برند که کاربرد اصلی آن در ساختمان سازی و یا ساخت و سازهای عمرانی است.

ورق های فولادی اس تی ۳۷ و اس تی ۵۲ دارای مشخصاتی هستند که آنها را مناسب ساختمان سازی می‌کند البته برخی گریدها و کیفیت های ساخته شده از این نوع ورق ها در برخی کاربردهای صنعتی همچون لوازم خانگی نیز کاربرد دارد

مشخصات ورق st37 و st52 آهن رسان

  1. ایندو فولاد به فولادهای کم کربن یا فولاد نرمه نیز معروف هستند مقدار فولاد ورق st37 حدود پانزده صدم تا بیست و نه صدم درصد است ورق st37 معمولاً به دلیل کربن پایین دارای جوش پذیری بالا انعطاف پذیری خوب و استحکام کششی مناسب می باشد علاوه بر ورق فولادی مقاطعی مثل تیرآهن نبشی و ناودانی و یا میلگرد نیز از این نوع فولاد ساخته می شود ورق st52 مقاومت بالاتری نسبت به ورق اس تی ۳۷ دارد.
  2. دلیل این موضوع میزان و درصد عناصر موجود در ترکیب شیمیایی این فولاد می باشد کربن موجود در اس تی ۵۲ نیز کم است و آن را در دسته فولاد کم کربن قرار می دهد ورق استی ۵۲ نیز دارای قابلیت جوش پذیری بالا استحکام کششی بالا و مقاومت به ضربه و سایش مناسب و میزان شکل پذیری خوبی است. معمولاً قیمت ورق st37 تفاوت کمی با قیمت ورق استیل ۵۲ دارد.
  3. در ترکیب ورق st37 حدود ۱۷ درصد کربن پنج صدم درصد فسفر کمتر از پنج صدم درصد گوگرد و عناصر دیگری به مقدار ناچیز وجود دارد توجه داشته باشید که فلز پایه این فولاد آهن است.

معمولاً در کارخانه های فولاد ورق فولادی را در ابعاد اندازه و ضخامت های استاندارد تولید و عرضه می کنند ورق های فولادی هم به صورت شیت یا برگه در طول و عرض و ضخامت مشخص که به آن ورق فابریک گفته می شود و هم به صورت رول با عرض و ضخامت مشخص که به آن ورق برشی گفته می شود تولید می شود ورق های برشی یا رول با دستگاه های برش مخصوص در اندازه های مشخص و دلخواه و سفارشی توسط مصرف کننده یا مشتری برش داده می شوند معمولاً ورق فولادی در ضخامت بالا به صورت شیت و ورق های فولادی با ضخامت پایین را هم به صورت شیت و هم به صورت رول تولید می کند اگر بخواهیم استاندارد ورق فابریک فولادی را در کارخانه های فولاد معرفی کنیم می توان گفت معمولاً ورق برش خورده است ای ۳۷ در ابعاد یک و نیم در شش یا یک در دو یا یک و بیست و پنج در دو و نیم یا ۲ در ۶ یا دو در ۱۲ تولید می شوند ورق رول نیز ز در عرض ۱ یا ۱.۲۵ یا یک و نیم تولید می شود.

روش ساخت ورق فولادی آهن رسان

برای ساخت ورق فولادی معمولاً دو روش نورد گرم یا نورد سرد وجود دارد. در نورد گرم کاری شمش فولادی تختال یا اسلب فولادی در کوره گرم شده و در دمای بالا تا نقطه ذوب و خمیری شدن ادامه داشته سپس با استفاده از غلتک های مختلف تحت فشار و کشش قرار گرفته تا ضخامت آن کاهش و طول آن افزایش پیدا کند این روش یعنی حرارت دهی و غلتک کاری آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا ورق تولید شود و ضخامت و ابعاد آن به اندازه مشخص برسد در این روش به خاطر دما و حرارت و غلطک کاری و عملیات مختلفی که بر روی ورق فولادی انجام میشود سطح فولاد یا سطح ورق پوسته پوسته شده رنگ آن مات که در و کثیف می شود و پس از خروج از خط تولید به خاطر ظاهر کثیف وکیل دیگری که دارد به آن ورق سیاه گفته می شود به همین دلیل در صورتی که لازم باشد عملیات مختلفی مثل اسیدشویی یا پولیش کاری و عملیات دیگر برای تمیز کردن و براق کردن و صیقل دادن سطح ورق انجام می شود سپس پس برای بسته بندی آماده می گردد گاهی ورق سیاه را بدون هیچ گونه عملیات اسیدشویی بسته بندی کرده و مورد استفاده قرار می‌دهند توجه داشته باشید که فرآیند اسید شویی علاوه بر اینکه ظاهر کار را زیبا میکند برای نگهداری و افزایش طول عمر ورق نیز مفید است.

در نورد سرد ورق فولادی را در دمای پایین یعنی در دمای اتاق غلتک کاری می کنند البته در این روش معمولاً به جای شمش از تختال هایی با ضخامت کم یا ورق های فولادی نیمه ساخته استفاده می شود همچنین برای اینکه غلط کاری راحت تر انجام شود از غلتک های بزرگ و قوی تر و یا از فولاد نرم استفاده می گردد معمولاً برای ساخت ورق فولادی سرد از فولاد با استاندارد st12,st13 و st14 استفاده می گردد.

قیمت ورق

ورق تولید شده به روش نورد سرد دارای ظاهری تمیز و براق و روغنی شکل است به همین دلیل به آن ورق روغنی نیز گفته می شودمعمولاً ورق های ساخته شده به روش نورد سرد در ابعاد ظریف و کوچک با گوشه های تیز و دقیق هستند در حالی که ورق های ساخته شده و یا مقاطع ساخته شده با روش نورد گرم گوشه های تیز ندارند ابعاد خیلی دقیق ندارند و معمولاً در اندازه های بزرگ هستند.

ورق

قیمت ورق رنگی قیمت جهانی در وب سایت آهن رسان ورق روغنی قیمت ورق گالوانیزه قیمت ورق روغنی در اصفهان قیمت ورق سیاه نمودار قیمت ورق سیاه قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان قیمت ورق استیل  قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه در پیچ ایسنتاگرام آهن رسان قیمت ورق گالوانیزه نمودار قیمت ورق سیاه قیمت ورق رنگی قیمت ورق آهن صنعتی قیمت ورق قطعات قیمت ورق st52 قیمت ورق سیاه گیلان قیمت ورق سیاه آهن رسان  قیمت ورق آهن صنعتی نمودار قیمت ورق سیاه قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه قیمت ورق آهن روغنی قیمت ورق گالوانیزه در کانال تلگرامی آهن رسان  قیمت ورق کاویان قیمت ورق گیلان قطعات قیمت ورق برشی قیمت ورق گالوانیزه آرشیو قیمت ورق سیاه قیمت ورق روغنی قیمت ورق رنگی قیمت جهانی ورق روغنی قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان قیمت ورق آهن قیمت ورق روغنی فولاد مبارکه قیمت ورق آهن صنعتی قیمت ورق گالوانیزه قیمت ورق رنگی قیمت ورق اکسین قیمت ورق سیاه نمودار قیمت ورق سیاه در کانال یوتوب آهن رسان قیمت ورق وقطعات در وب سایت آهن رسان به نشانی www.ahanresan.ir بارگذاری شده است.

کارخانه های تولید کننده ورق سیاه در ایران

در داخل کشور کارخانه های زیادی به تولید انواع مقاطع فولادی مشغول هستند در حالیکه برخی کارخانه ها معروف تر بوده و محصولات آنها نیز دارای کیفیت بیشتری هستند در این میان کارخانه هایی نیز هستند که به صورت تخصصی تر ورق سیاه تولید می کند که از آن جمله می توان به کارخانه فولاد مبارکه اصفهان کارخانه فولاد کاویان خرمشهر کارخانه فولاد گیلان و کارخانه فولاد اکسین خوزستان اشاره کرد برخی از ابعاد و انواع ورق گرم و ورق سیاه را هم به صورت وارداتی از کشورهایی مثل چین روسیه کره جنوبی و اوکراین تامین می کند