آشنایی با خواص فولاد

آشنایی با خواص فولاد

میلگرد آجدار ۲۰ جهان فولاد سیرجان

جز component اصلی فولاد آهن است ، فلزی که در حالت خالص بسیار سخت تر از مس نیست. آشنایی با خواص فولاد با حذف موارد بسیار شدید ، آهن در حالت جامد مانند تمام فلزات دیگر ، چند بلوری است – یعنی از بلورهای بسیاری تشکیل شده است که در مرزهای خود به یکدیگر می پیوندند. کریستال یک ترتیب منظم از اتم ها است که به بهترین شکل می توان کره هایی را لمس کرد که یکدیگر را لمس می کنند.

قیمت میلگرد حدید سیرجان در مشهد

آنها در هواپیما هایی به نام مشبک ها سفارش داده می شوند که از راه های خاصی به یکدیگر نفوذ می کنند. برای آهن ، چیدمان شبکه به بهترین شکل توسط یک مکعب واحد با هشت اتم آهن در گوشه های خود قابل مشاهده است. مهم برای منحصر به فرد بودن فولاد ، آلوتروپی آهن است – یعنی وجود آن به دو شکل متبلور. در آرایش مکعب بدن محور (bcc) ، یک اتم آهن اضافی در مرکز هر مکعب وجود دارد. در آرایش مکعبی صورت محور (fcc) ، یک اتم آهن اضافی در مرکز هر یک از شش وجه مکعب واحد وجود دارد.

قیمت تیرآهن تبریز در تهران

آشنایی با خواص فولاد قابل توجه است که اضلاع مکعب صورت محور یا فواصل بین شبکه های همسایه در آرایش fcc ، حدود 25 درصد بیشتر از آرایش bcc است. این بدان معنی است که فضای بیشتری در fcc نسبت به ساختار bcc وجود دارد تا اتمهای خارجی (به عنوان مثال آلیاژ) را در محلول جامد نگه دارد.

قیمت تیر آهن تبریز در مشهد

آهن دارای خاصیت اختصاصی بی سی سی در زیر 912 درجه سانتیگراد (1،674 درجه فارنهایت) و از 1،394 درجه سانتیگراد (2،541 درجه فارنهایت) تا نقطه ذوب آن 1.538 درجه سانتیگراد (2،800 درجه فارنهایت) است. به آهن فریت گفته می شود ، آهن در تشکیل ccc نیز در محدوده دمای پایین آهن آلفا و در منطقه با درجه حرارت بالاتر آهن دلتا نامیده می شود. بین 912 درجه و 394 درجه سانتیگراد آهن به ترتیب fcc است که به آن آستنیت یا آهن گاما گفته می شود. رفتار آلوتروپیک آهن به استثنای موارد کمی در فولاد حفظ می شود ، حتی اگر آلیاژ حاوی مقادیر قابل توجهی از عناصر دیگر باشد.

قیمت ورق سیاه کاویان

00:00

02:17

قیمت ورق‌ آلومینیوم رنگی

همچنین اصطلاح بتا آهن وجود دارد که به خصوصیات مکانیکی بلکه به خصوصیات مغناطیسی قوی آهن اشاره دارد. در زیر 770 درجه سانتیگراد (1420 درجه فارنهایت) آهن آهن مغناطیسی است. دمایی که بیش از آن این خاصیت را از دست می دهد اغلب نقطه کوری نامیده می شود. آشنایی با خواص فولاد Britannica Premium: خدمت به نیازهای در حال تحقق سالکان دانش. امروز 30٪ اشتراک خود را دریافت کنید.

مشترک شوید

اثرات کربن

فولاد ساختاری توخالی جوش داده شده با لیزر

در فرم خالص آن ، آهن نرم است و به طور کلی به عنوان یک ماده مهندسی مفید نیست. روش اصلی تقویت و تبدیل آن به فولاد با افزودن مقدار کمی کربن است. در فولاد جامد ، کربن به طور کلی به دو شکل یافت می شود. یا در محلول جامد در آستنیت و فریت است یا به صورت کاربید یافت می شود. فرم کاربید می تواند کاربید آهن باشد (Fe3C ، معروف به سیمانیت) ، یا می تواند یک کاربید یک عنصر آلیاژی مانند تیتانیوم باشد. (از طرف دیگر ، در آهن خاکستری ، کربن به دلیل وجود سیلیکون ، سرکوب تشکیل کاربید ، به صورت پوسته یا خوشه های گرافیت ظاهر می شود).

کانال های فولادی ضد زنگ سفارشی

اثرات کربن بهتر است با یک نمودار تعادل آهن و کربن نشان داده شود. خط A-B-C نشان دهنده نقاط مایع است (یعنی دمایی که آهن مذاب شروع به جامد شدن می کند) ، و خط H-J-E-C نشان دهنده نقاط جامد است (که در آن جامد سازی کامل می شود). خط A-B-C نشان می دهد که با افزایش میزان کربن ذوب آهن ، دمای انجماد کاهش می یابد. (این توضیح می دهد که چرا آهن خاکستری ، حاوی بیش از 2 درصد کربن ، در دماهای بسیار پایین تر از فولاد پردازش می شود.) آشنایی با خواص فولاد

جوشکاری فلزات

فولاد مذاب حاوی ، برای مثال ، محتوای کربن 0.77 درصد (نشان داده شده توسط خط چین عمودی در شکل) در حدود 1475 درجه سانتیگراد (2660 درجه فارنهایت) جامد شود و در حدود 1400 درجه سانتیگراد (2550 درجه فارنهایت) کاملاً جامد باشد. از این نقطه به بعد ، کریستال های آهن همه به صورت آستنیتی تنظیم شده اند ، یعنی fcc و حاوی کل کربن در محلول جامد هستند. خنک کننده بیشتر ، یک تغییر چشمگیر در حدود 727 درجه سانتیگراد (1،341 درجه فارنهایت) هنگامی اتفاق می افتد که بلورهای آستنیت به یک ساختار لایه ای ریز متشکل از پلاکت های متناوب فریت و کاربید آهن تبدیل می شوند.

انواع فلزات مورد استفاده در صنعت نفت و گاز

به این ریزساختار pearlite گفته می شود و تغییر آن را تبدیل eutectoidic می گویند. Pearlite دارای سختی هرمی الماس (DPH) تقریباً 200 کیلوگرم نیرو در هر میلی متر مربع (285،000 پوند در اینچ مربع) است ، در مقایسه با DPH با فشار 70 کیلوگرم در هر میلی متر مربع برای آهن خالص. فولاد خنک کننده با محتوای کربن کمتر (به عنوان مثال ، 0.25 درصد) منجر به ریزساختار حاوی حدود 50 درصد مروارید و 50 درصد فریت می شود. این نرم تر از مروارید است ، با DPH حدود 130. فولاد با بیش از 0.77 درصد کربن – به عنوان مثال ، 1.05 درصد – حاوی پرلیت و ریزساختار ریزساختار آن است. سخت تر از مروارید است و ممکن است DPH 250 داشته باشد.

آشنایی با خواص فولاد

نمودار تعادل آهن و کربن.

نمودار تعادل آهن و کربن.

دایره المعارف بریتانیکا ، شرکت

 

 1. فولاد
 2. حقایق فوری
 3. افراد کلیدی
 4. اندرو کارنگی
 5. هنری بسمر
 6. آقا ویلیام زیمنس
 7. جان آگوستوس روبلینگ
 8. چارلز ام شواب
 9. ویلیام هولابرد
 10. هنری جی قیصر
 11. جام جمجی تاتا
 12. آبرام استیونز هیویت
 13. هوگو استینز
 14. موضوعات مرتبط
 15. فرآوری آهن
 16. فولاد دمشق
 17. فروآلیاژ
 18. فولاد کربن