چدن در مقابل آهن فرفورژه: تفاوت چیست؟

میلگرد آجدار ۳۲ آذرفولاد امین A3

 

قیمت میلگرد حدید سیرجان در مشهد

از نظر جرم ، آهن رایج ترین عنصر روی زمین است. تحقیقات نشان می دهد که آهن 35٪ از کل جرم زمین را تشکیل می دهد و پس از آن اکسیژن با 30٪ و سیلیسیم با 15٪ است. این هسته در هسته خارجی زمین و همچنین هسته داخلی آن یافت می شود. با این وجود ، آهن پس از استخراج و برداشت ، غالباً به صورت چدن یا آهن ساخته می شود. در حالی که هر دو نوع آهن از آهن خالص تشکیل شده اند ، اما لزوماً یکسان نیستند. بنابراین ، تفاوت بین چدن و ​​فرفورژه چیست؟ چدن در مقابل آهن فرفورژه: تفاوت چیست؟

قیمت تیرآهن تبریز در تهران

 

چدن چیست؟

چدن یک آلیاژ آهن است که تقریباً از 2٪ تا 4٪ کربن همراه با مقادیر کمیاب سیلیکون ، منگنز و سایر عناصر تشکیل شده است. به آن “چدن” می گویند زیرا از طریق ریخته گری ساخته می شود.

قیمت تیر آهن تبریز در مشهد

برای تولید چدن ، شرکتهای فلزکاری آهن خام یا آهن خوک را بو می کنند. آهن مذاب پس از ذوب شدن با کربن و آلیاژهای دیگر مخلوط می شود. محلول آهن تازه مخلوط شده سپس به قالبهای از قبل ثابت شده منتقل می شود. پس از سرد شدن محلول آهن ، از قالب خارج می شود تا به عنوان چدن استفاده شود.

قیمت ورق‌ آلومینیوم رنگی

آهن فرفورژه چیست؟

از طرف دیگر آهن فرفورژه از آهن با 1٪ تا 2٪ سرباره تشکیل می شود. وقتی آهن ذوب می شود ، سرباره به عنوان محصول جانبی ایجاد می شود. در حالی که ترکیب دقیق سرباره آهن متفاوت است ، اما معمولاً از عناصری مانند سیلیکون ، فسفر و گوگرد تشکیل شده است. چدن در مقابل آهن فرفورژه: تفاوت چیست؟

قیمت ورق سیاه کاویان

مشخصات و کاربردهای برنز

برای تولید آهن فرفورژه ، شرکتهای فلزکاری چندین بار آهن را گرم و خم می کنند یا کار می کنند. پس از گرم کردن اتو ، یک شرکت فلزکاری با استفاده از چکش آن را خم یا کار می کند. در مرحله بعدی ، آنها آهن را گرم می کنند و سپس مرحله دوم خم شدن یا کار را انجام می دهند. غیر معمول نیست که آهن فرفورژه دوازده چرخه گرمایش و کار را طی می کند.

رنگ های استاندارد

تفاوت بین چدن و ​​فرفورژه

گذشته از تفاوت های ظریف در ترکیب ، تفاوت های دیگری نیز بین چدن و ​​فرفورژه وجود دارد. همانطور که قبلا ذکر شد ، آنها به روش های مختلفی تولید می شوند. چدن از طریق ریخته گری ساخته می شود ، در حالی که آهن فرفورژه با حرارت دادن و خم شدن یا کار کردن چندین بار با آهن ساخته می شود. در نتیجه ، اکثر شرکتهای فلزکاری موافقت خواهند کرد که تولید چدن آسانتر از نمونه فرفورژه آن است. چدن در مقابل آهن فرفورژه: تفاوت چیست؟

قیمت آهن در بازار ایران

هدف میلگرد در بتن

آهن فرفورژه از چدن نیز قویتر است. هر بار که آهن فرفورژه گرم و کار می شود ، کمی محکم می شود. آهن فرفورژه غالباً در مصارف تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

مواد پایدار فولاد

در حالی که آهن فرفورژه قویتر است ، چدن نسبت به نمونه آن سخت تر است. این ماده با سهولت بیشتری نسبت به آهن فرفورژه قادر به مقاومت در برابر تغییر شکل تحت فشار یا تنش است. چدن در مقابل آهن فرفورژه: تفاوت چیست؟